Siedlungsstraße/ul.Parkowa

 

Pocztówka z lat 40 XX w.
ul.Parkowa, dawniej Siedlungstrasse na pocztówce z lat 40 XX w.

Niegdyś przy ul. Parkowej, dawnej Siedlungstrasse, stało siedem identycznych domów. Ze względu na wyższy jak na owe czasy standard (każdy posiadał instalację sanitarną i prywatny ogród od strony podwórka), nazywano je potocznie Siedmioma Elektorami [1] od siedmiu książąt elektorów Cesarstwa Rzymskiego. Małe osiedle które tworzyły, zamieszkane było przez personel pobliskiego szpitala psychiatrycznego.

Teren po drugiej stronie ulicy zajmował cmentarz szpitalny, obecnie na jego miejscu znajduje się Park Aliantów. Przechadzając się wśród jego alejek wciąż można odczytać układ dawnego cmentarza. Z miejscem tym wiąże się historia amerykańskiego lotnika Ewarta T. Sconiersa. Szukano tutaj miejsca jego pochówku. Ostatecznie szczątki lotnika odnaleziono na cmentarzu wojennym w Gdańsku.

Z siedmiu identycznych domów do dnia dzisiejszego pozostały jednie trzy. W jednym funkcjonuje schronisko dla bezdomnych, pozostałe dwa należą do wspólnoty mieszkaniowej.  W miejscu reszty budynków wybudowano Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Salę Królestwa Świadków Jehowy, co nadaje nowy, sakralny charakter tej części Lubina.

[1] http://www.lueben-damals.de/siedlungsstr.html
Widok na ulicę parkową w kierunku osiedla Polnego
ul.Parkowa obecnie na zdjęciu z Google Street. Widok w kierunku os. Polnego.

1 Comment

  • Bozena Patron

    30 stycznia 2018 at 21:54 Odpowiedz

    Dzień dobry, urodziłam się w Lubinie w 1956 roku i bardzo interesuje mnie historia Lubina sprzed 1945 i po 1945 do lat 70tych. Bardzo podobają mi się wszystkie wpisy na stronie Lubin nieznany , niezapomniany. Super wiadoomosci, proszę o więcej:) Czy można jakoś przetłumaczyć stronę Lueben-damals.de na Jezyk polski. Kilka lat temu było to możliwe, a teraz przy użyciu Google Traslator to raczej bardzo niewygodne. Pozdrawiam, stara Lubinianka Bozena P.

Post a Comment